Třífázový elektromotor: kdy se využívá a jaké má specifika?

elektromotory vyrobca

Třífázový elektromotor je aktuálně nejčastěji využívaným pohonným zařízením v průmyslu. Jsou kompaktní, univerzální a velmi dobře se dají přizpůsobit konkrétnímu použití. Masovému nasazení třífázových elektromotorů výrazně pomohla možnost poměrně snadné údržby, nízkých provozních nákladů a také velmi příznivé ceny. Třífázový elektromotor je možné zapojit různými způsoby a jedním z nich je i tzv. přímé zapojení. Jak při něm postupovat a jaké jsou specifika tohoto řešení?

Při výběru nového elektromotoru je třeba věnovat pozornost nejen jeho technickým parametrům, ale zohlednit i způsob zapojení. Třífázový elektromotor je obecně možné zapojit do hvězdy, případně do trojúhelníku a vycházet je potřebné z výrobního štítku a podle pokynů výrobce.

Třífázový elektromotor a přímé zapojení

Běžný třífázový elektromotor má na štítku označení ΔY 400/690 V, což znemená jeho možnost přímého připojení do konfigurace trojúhelník. Přímé zapojení je velmi jednoduché, ale tak jak s sebou přináší několik výhod, je třeba počítat také s určitými nevýhodami.

Údaje ze štítku třífázového elektromotoru udávají, při jakém jmenovitém proudu bude elektromotor fungovat na plný výkon. Tento typ elektromotorů lze zapojit teoreticky zapojit i do hvězdy, což se využívá zejména v případech, kdy je elektromotor příliš předimenzovaný. Tehdy je možný provoz elektromotoru při sníženém výkonu. Při zapojení do hvězdy je však třeba dbát na to, aby nedošlo k přetížení elektromotoru a jeho poškození.

Při přímém zapojení do konfigurace trojúhelník můžete počítat s plným výkonem elektromotoru. Rozběh elektromotoru je pak následně možné snadno vyřešit přepínáním mezi hvězdou a trojúhelníkem. Přestože jde o jednoduchý a kdysi velmi častý způsob zapojení, má jednu zásadní nevýhodu. Při přímém zapojení není možné regulovat rychlost, otáčky ani další parametry. Stále častěji se proto využívá způsob zapojení elektromotoru přes frekvenční měnič. Ten vám umožní využít třífázový elektromotor opravdu naplno.

Jak uvažujete nad zakoupení elektromotoru, neváhejte navštívit naše webové stránky https://vyboelectric.cz/kategoria-produktu/elektromotory/.


Zdroj: https://vyboelectric.cz/

You Might Also Like